Новини
Світловодська

26 червня — Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу

Не будь залежним від наркотиків! 

На сьогодні, за оціночним даними, в Україні налічується 346 тисяч осіб, які вживають наркотичні речовини ін'єкційно - це опіоїди або стимулятори. Переважно це молоді люди працездатного віку, і більшість з них уже має синдром залежності від цих речовин. Водночас ми розуміємо, що протягом останніх років в Україні відбувається зміна наркосцени, з'являються нові психоактивні речовини з різними шляхами вживання, тому кількість осіб, які вживають наркотичні речовини неін'єкційним шляхом, наразі невідома. Доступність — ось головна тенденція на сучасному ринку наркотиків.

На обліку в наркологічному кабінеті Світловодської ЦРЛ знаходиться майже 400 осіб, що вживають наркотичні речовини.

Наркоманія (від грецьких слів narke – заціпеніння, сон, і mania – божевілля, пристрасть, потяг) — ненормальний стан організму, викликаний вживанням певних речовин (наркотиків). Суттєвими ознаками наркоманії є: непереборна тяга до прийому наркотиків (пристрасть до них) і тенденція підвищення кількості прийнятої речовини. Залежності бувають різними, але залежність, яку створює наркоманія, дійсно складна. Наркоманія насамперед являє собою психічну залежність, тобто душевну і пов'язану з розумом. Якщо фізична залежність (пов'язана з тілом і з його відчуттями) швидко відпускає, то психічна - практично невиліковна. Наркоманія робить людей бранцями наркотичних речовин.

Наркотики в свою чергу являють собою отрути, які в малих дозах викликають залежність і так зване почуття кайфу, а в великих кількостях - смерть. Поширення та зберігання наркотиків переслідується законом, а це значить, що наркоманія створює потенційних злочинців. Люди, яких торкнулася наркоманія, а також залежні від наркотиків люди, крім вживання наркотичних засобів, можуть вдатися до крадіжки, вбивств і обману заради дози.

Наркотики — паралельна реальність, яку не можна заперечувати, яку не можна побороти, яку маємо визнати і знати про неї все, аби ніколи до неї не потрапити. Наркотики — страх, про який говорять пошепки; дно, якого соромляться; слабкість, якої не визнають; самотність, від якої втікають; ганебна смерть, якої бояться; злочинність, якої ніколи не поборють; бізнес, який завжди буде прибутковим...

Наркоманія – це не пустощі, не проведення вільного часу в товаристві друзів, а небезпечна хвороба. Не кожному вдається вирватись з полону цієї хвороби, яка може призвести до смерті в молодому віці.

За даними соціального опитування п'ята частка молодих людей знайомі з дією наркотиків. Серед них найбільший відсоток складають студенти ВНЗ. Поясненням може бути те, що наркотики, як дороге задоволення, більш доступні забезпеченим і самостійним студентам.

Нові наркомани змінилися: більшість із них не вживає алкоголю і не курить, чим вводить в оману близьких. Батьки мають бути обізнані з новими захопленнями і способами отримання задоволення підлітками. Тому батькам важливо звертати увагу на всі без винятку зміни, які відбуваються з їхніми дітьми, — від поведінкових до емоційних, від зовнішнього вигляду до сфери інтересів. Це потрібно робити не лише через підозри у вживанні наркотиків, а й для того, щоб мати постійний діалог з дитиною і не давати їй можливості хоча б на мить засумніватись у батьківській увазі й підтримці.

Під дією наркотику зношуються різні органи: печінка, нирки, серце. І перше, що «здає», – це нервова система. Всі наркотики впливають на розум. Коли людина думає про що-небудь, вона користується картинками зі своєї пам’яті. Таку «розумову картинку» легко побачити самому. Якщо ви закриєте очі на кілька секунд і подумаєте про кішку, то побачите зображення кішки. Розум записує кожну секунду 25 картинок і зберігає їх в подальшому для вирішення життєвих проблем. Зазвичай коли людина згадує що-небудь, інформація приходить до неї з картинок розуму дуже швидко. Але наркотики затуманюють ці картинки, вони роблять їх безглуздими і розпливчастими, що утворює «порожнечі» в розумі.

Єдиний спосіб, щоб не потрапити в залежність від наркотиків – ніколи їх не пробувати! Чим молодша людина, тим швидше вона потрапляє в залежність від наркотичних засобів. Якщо є бажання спробувати вжити, то це справжня пастка для вас. Намагайтеся не потрапити до неї, не піддавайтеся своїм бажанням пізнати незвідане.

На вівтар наркоманії в жертву приносяться власне здоров’я, здоров’я дітей, щастя близьких, це приносить шкоду оточуючим і всьому суспільству. Прийомом наркотиків людина прирікає себе на повільне самогубство. Кінець наркоманії завжди драматичний – це життєва катастрофа.

Наркомани часто страждають на такі специфічні й інфекційні захворювання, як вірусний гепатит, стафілококовий ендокардит, сифіліс, правець, пневмонія, запалення вен (тромбофлебіт), гнійничкові та інші захворювання шкіри. Усе це свідчить, що наркоманія – дуже важке захворювання, що здебільшого призводять до ранньої інвалідизації і різкого скорочення тривалості життя. З упевненістю можна сказати, що кожна нова ін’єкція затягування або прийом у середину наркотичних речовин неминуче скорочують життя.

Районний нарколог Тетяна Донець