Новини
Світловодська

Куріння – це зовсім не звичка, а наркотична залежність

Куріння – соціальна проблема суспільства, як для курящих, так і для некурящих Для перших- проблема кинути  палити, для останніх – уникнути впливу курящого суспільства і не «заразитися»  їх звичкою, тим  самим  зберегти  своє  здоров’я.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я щороку в світі від куріння вмирає 5,4 мільйона чоловік.

Щороку від тютюнокуріння помирає близько 120-140 тисяч українців. Кількість курців в Україні стала поступово зменшуватись після ратифікації у 2006 році Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, а також заборони реклами та куріння в громадських місцях, уніфікації упаковок і поступового зростання акцизних зборів на тютюнові вироби.

Поширеність куріння за останні 7 років зменшилася серед дорослих на 20%, а серед підлітків – на 23%. Зараз курять 40% українських чоловіків і 9% жінок - загалом 8,2 млн дорослих українців. Більше половини із теперішніх курців хочуть кинути курити.

Систематичне поглинання невеликих доз нікотину викликає звичку, пристрасть до куріння. Не даремно у міжнародній класифікації хвороб є окрема категорія "Синдром залежності внаслідок вживання тютюну". Найбільш завзяті курці, як правило, помирають від хвороб, провокованих курінням.

Курці наражають на небезпеку не лише себе, а й оточуючих людей. Вдихання тютюнового диму некурящими називається «пасивним курінням». 85 відсотків небезпечного тютюнового диму, який проникає в одяг та інші речі навколо любителів сигарет, сторонні не лише не бачать, але і не відчувають. Вторинний тютюновий дим містить понад 4000 хімічних речовин (із яких щонайменше 250 є шкідливими, а понад 50 викликають рак), тож безпечного рівня його впливу просто не існує. Навіть якщо провітрити накурене приміщення, ці небезпечні сполуки нікуди не зникають.

Куріння блокує концентрацію уваги:прогресуюча закупорка артерій і вен отруйними речовинами веде до кисневого голодання мозку. Куріння запобігає якісному розслабленню: нікотин – збуджуючий засіб. Якщо ви зміряєте свій пульс, а потім викурите дві цигарки, ви відмітите значне прискорення його частоти.

Куріння деформує психіку. Курець починає вишукувати будь-які виправдання тому, чому він продовжує курити.

Куріння – ланцюгова реакція, яка буде тривати все життя, до тої пори, поки ви не застосовуєте впевнених зусиль розірвати цей ланцюг.

“Кинути курити — одне із кращих рішень у житті кожного курця. Вже з першого дня відмови від сигарет організм починає відновлюватися, а ризики виникнення хвороб, асоційованих з курінням, зменшуються. Через тиждень без сигарет у колишнього курця покращується відчуття смаку та запаху, через три місяці збільшується обсяг роботи легень на 30%, через п’ять років знижується ризик інсульту до рівня некурця.

Щоб допомогти тим, хто хоче кинути курити, в Україні з 2017 року працює національний сервіс, який складається із «гарячої» телефонної лінії 0-800-50-55-60 та веб-сайту www.stopsmoking.org.ua. Тут працюють фахові психологи, які надають індивідуальні консультації, допомагають знайти правильну мотивацію, розробити власний план відмови від куріння та оцінити потенційні ризики.

Киньте курити і розпочинайте насолоджуватися життям!

Районний нарколог Тетяна Донець