Новини
Світловодська

Увага! Зареєстровано випадок сказу!

За результатами Кіровоградської регіональної лабораторії Держпродспоживслужби від 02.01.2019 року виділено вірус сказу у собаки домашньої (вівчарки), яка утримувалась у приватному подвір’ї  в районі Хмельницького мікрорайону міста.

Собака була відсутня вдома протягом трьох тижнів та, повернувшись вночі з 29 на 30 грудня 2019 року, звернула на себе увагу своїх господарів нетиповою поведінкою. Вона була агресивною, покусала іншу домашню собаку на подвір’ї. Така поведінка вівчарки змусила господарів звернутися до фахівця Світловодської міської державної лікарні ветеринарної медицини, яка при виїзді на місце виявила всі клінічні ознаки сказу у собаки (слюнотеча, параліч нижньої щелепи, неспокійна поведінка). Вівчарка була не щеплена проти сказу у 2019 році через свою агресивну поведінку. Тварину було взято під нагляд, іншим тваринам у подвір’ї (коту та собаці) проведено вимушене щеплення проти сказу. Також проведено дезінфекційну обробку подвір’я. 

Вранці 01 січня 2020 року  вівчарка загинула. Організовано відбір патматеріалу та доставка його до  Кіровоградської регіональної лабораторії Держпродспоживслужби.

В процесі попереднього епізоотичного обстеження було виявлено, що вівчарка покусала 3 особи та ослинила 2 особи.  Потраждалі були доставлені до Світловодської ЦРЛ, де їм було проведено антирабічні щеплення.

Враховуючи, що собака була відсутня вдома 21 день, точну інформацію щодо постраждалих від неї людей та тварин втановити не вдалося. Орієнтовно весь цей час вона знаходилась в межах Хмельницького мікрорайону (Табурища). Тому звертаємось до жителів міста, які контактували або постраждали від вказаної вівчарки, з переконливою рекомендацією звернутися до лікувальної мережі за антирабічною допомогою. Також пропонуємо звернутися до Світловодської міської державної лікарні ветеринарної медицини власникам домашніх тварин або небайдужим людям, які опікуються безпритульними тваринами, для проведення щеплень тварин від сказу.

Наразі Світловодським міським управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області та Світловодською міською державною лікарнею ветеринарної медицини проводяться усі необхідні заходи щодо ліквідації вогнища сказу та попередження його подальшого розповсюдження.

Нагадаємо основні факти, які необхідно знати про сказ:

  1. Це гостре вірусне інфекційне захворювання людини і теплокровних тварин, яке виявляється в ураженні центральної нервової системи, зараховане до особливо небезпечних, адже без належного лікування закінчується летально.
  2. Зараження сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною або внаслідок попадання її слини на свіжі дефекти шкірного покриву або слизових оболонок (поранення, подряпини тощо).
  3. Ознаки сказу у тварин: дикі тварини втрачають почуття страху перед людиною, можуть нападати на людей або тварин. Захворіла собака спочатку стає пригніченою, лежить, втрачає апетитпотім стає неспокійною, ховається (в куток, під ліжко в будку), може хапати ротом повітря, розгризати свою загоєну рану, ковтати неїстівні предмети, тікати з дому, нападати на людей. Коти також стають неспокійними, збудженими, агресивними, з’явлється хриплий голос та переляканий погляд; вони нападають, уникають господарів. Головне, що необхідно запам’ятати: сказ змінює звичну поведінку вашого утриманця.
  4. Ознаки сказу у людини: починається підвищенням температури до 37,2-37,3°С, пригніченням, безсонням, болем у місці укусу навіть при повному її загоєнні; потім з’являється підвищена чутливість до найменших подразнень органів чуття (яскравого світла, різких звуків, шумів) аж до судомів м'язів кінцівок, агресивність, галюцинації, марення, відчуття страху, які згодом зміняються паралічем та смертю.
  5. Дії у випадку укусу тварини: негайно промити мильною водою місце укусу чи обслинення, змастити шкіру навколо нього йодом; звернутись до медичного закладу для отримання допомоги/
  6. Заходи безпеки для домашніх тварин: регулярно робіть щеплення проти сказу домашнім собакам та котам, в тому числі сторожовим та мисливським собакам; у випадку зміни поведінки тварини негайно звертайтесь до ветеринарної служби (вул. Комарова, 115).

І пам’ятайте: сказ — хвороба невиліковна! Тож вбережіть себе та своїх домашніх чотирилапих улюбленців — будьте уважними, обережними, зачасно робіть щеплення тваринам та вчасно звертайтесь за медичною (ветеринарною) допомогою.

Начальник Світловодського міського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Тетяна Кривошея