ВІЛ-інфекція – не вирок!
Традиційно 1 грудня увесь світ відзначає Міжнародний день порозуміння з ВІЛ-інфікованими. У світі з ВІЛ-інфекцією живе близько 37 мільйонів людей, серед яких 19,5 мільйонів отримують антиретровірусне лікування (за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я та ЮНЕЙДС). В Україні захворюваність на ВІЛ-інфекцію має тенденцію до поступового зростання, і наразі займає І місце в Європі. За останніми даними загальна кількість ВІЛ- інфікованих осіб в Україні складає більше 141,0 тис. осіб, в т.ч. СНІД – 43816. Україна, починаючи з 2004 р., досягла значного прогресу у боротьбі з ВІЛ/СНІДом, зокрема, в наданні лікування людям, які живуть з ВІЛ. Більше 88 тисяч ВІЛ-інфікованих отримують антиретровірусну терапію, із них понад 80% - за кошти державного бюджету. Наразі в нашій країні перед лікарями, які займаються спостереженням за ВІЛ-інфікованими, стоїть задача досягти 90% забезпечення антиретровірусним лікуванням всіх інфікованих.
В лікувальних закладах Кіровоградської області на диспансерному обліку перебуває біля 4,0 тис. ВІЛ-інфікованих, в т.ч. 95 дітей. Антиретровірусне лікування отримують 1,6 тис. осіб. Станом на 01.11.2018 року в Світловодській ЦРЛ на обліку знаходиться 108 ВІЛ-інфікованих осіб (2017р. - 95). За 9 місяців 2018 року взято на облік 19 осіб ( 2017р. – 7). В поточному році померло 4 хворих на СНІД, в 2017р. – 2.
На ВІЛ-інфекцію хворіє тільки людина. Вона може бути носієм вірусу і не знати про свій статус, але, як джерело інфекції, здатна заражати здорових людей. ВІЛ-інфекція є хронічною інфекцією, тому чим раніше людина буде знати про свій ВІЛ-статус, тим краще для здоров’я та життя інфікованої особи та оточуючих. Зараження відбувається, коли вірус з організму ВІЛ-інфікованого разом з кров`ю або іншими рідинами організму потрапляє в кров здорової людини чи дитини.
Хоча ВІЛ вражає весь організм, до цього часу не доведена можливість інфікування через піт, сечу, сльози, слину, оскільки кількість вірусних частинок в цих рідинах надзвичайно мала для зараження. Хвороба не передається побутовим шляхом: через повітря при чханні, кашлі, при спільному проживанні, роботі в одному приміщенні, користуванні посудом. Не треба боятись подати руку чи обійняти інфіковану і хвору людину, не страшні також дружні поцілунки, якщо на губах відсутні виразки чи тріщинки. Безпечним щодо зараження ВІЛ є спільне відвідування місць громадського користування - лазні, сауни, басейну, туалету. СНІДом не можна заразитись в громадському транспорті.
У випадку, якщо ви мали статеві контакти без використання презерватива або випадково вкололися забрудненим кров’ю шприцем, чи скаржитеся на постійну втому, тривале підвищення температури, частий пронос, різку втрату маси тіла, збільшення лімфатичних вузлів, часті інфекції, шкірні захворювання – слід здати аналіз крові на ВІЛ.
Бажаючі обстежитись на ВІЛ можуть звернутись до кабінету «Довіра» (м.Світловодськ, вул. Павлова,16, поліклініка ЦРЛ, кабінет №80). При бажанні обстеження проводиться з дотриманням анонімності, всі його результати є конфіденційними.
На сьогодні ВІЛ-інфекція не має радикальних засобів лікування, тому головною зброєю в боротьбі з поширенням вірусу є попередження нових випадків інфікування. У зв`язку з цим, необхідно:
- приймати правильні щодо свого здоров`я рішення, намагатися протистояти таким факторам ризику, як потреба експериментувати, самоутверджуватись під тиском з боку однолітків та наркоділків;
- уникати випадкових незахищених статевих контактів, бо чим більше сексуальних партнерів, тим вищим є ризик інфікування