Новини
Світловодська

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Туберкульоз – це поширене й іноді смертельне інфекційне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу, що передається повітряно-крапельним шляхом. Найчастіше хвороба вражає легені, також може розвиватися патологічний процес в інших органах і тканинах. Лікування туберкульозу складне й вимагає прийому декількох видів протитуберкульозних препаратів протягом тривалого часу. Основним джерелом інфекції є хворі на туберкульоз з відкритими формами, які виділяють збудник в навколишнє середовище під час кашлю, чхання, при розмові. Кожен хворий  може заразити до 14 осіб.
Нажаль, рівень поширення туберкульозу в Україні характеризується високим ризиком інфікування населення, більшість з якого, навіть, не підозрює про небезпеку зараження, контактуючи з хворими у транспорті, магазинах, місцях масового перебування людей тощо. За офіційними даними ВООЗ, у світі близько 9,6 млн. осіб хворіють на туберкульоз, щорічно близько 1,5 млн. людей помирає внаслідок цього захворювання. Туберкульоз є однією з причин смертності внаслідок інфекційних хвороб.

Cтаном на 01 січня 2020 року на обліку  в КНП «Світловодська ЦРЛ» СМР перебуває 53 активних хворих проти 55 в 2019. За 2019 рік по місту та району зареєстровано 28  випадків вперше виявленого туберкульозу, в 2018 році -  27 випадків. Питома вага деструктивних форм туберкульозу серед вперше виявлених хворих зменшилася  на 15,1%. Випадків смертності – 3. За 2019 рік кількість населення оглянутих методом  флюорографії  зменшилася на 1653 (в 2019 році 38 037 осіб,  у 2018 – 39 690). При  профілактичних оглядах виявлено 12 хворих туберкульозом, при зверненні до лікарів - 16 хворих. Несвоєчасне звернення хворих до лікаря, небажання населення вчасно проходити  щорічне

Категорії пацієнтів, які найбільше за всіх наражаються на небезпеку зараження туберкульозом:

  • особи, які зловживають алкоголем та наркотичними речовинами;
  • ті, що живуть у неповноцінних умовах проживання;
  • особи, які вживають препарати, що ослаблюють імунітет;
  • хворі на цукровий діабет, виразкову хворобу шлунку та дванадцятипалої кишки, хворі на хронічні захворювання органів дихання, психічно хворі;
  • діти;
  • особи з ВІЛ.

Перші ознаки туберкульозу:

Загальна слабкість, втомлюваність, кашель більше трьох тижнів, значна втрата маси тіла, пітливість та підвищення температури тіла до субфебрильних цифр  37.0 - 37.3.

Чим раніше виявлено захворювання, тим більше шансів на повне одужання при умові ефективного лікування.

Лікування хворих на туберкульоз - важкий і тривалий процес (1-2 роки).
Частою причиною неефективного лікування є:
- форми туберкульозу легень з медикаментозною стійкістю збудника туберкульозу до протитуберкульозних препаратів. Частіше за все такі форми захворювання розвиваються при неправильному прийомі їх хворими (недостатня доза, нерегулярний прийом, недостатня тривалість лікування, перерва в лікуванні).
- пізнє виявлення захворювання, коли процес має поширений характер і утворюються порожнини розпаду;
- недостатня тривалість та нерегулярність прийому протитуберкульозних препаратів (часто хворі вважають, що хороше самопочуття свідчить про одужання та перестають лікуватися, насправді ж захворювання лише стабілізувалось і при припиненні лікування процес продовжує прогресувати).

Як вберегтися від захворювання на туберкульоз?

Ізоляція джерела туберкульозної інфекції - найбільш важливий протиепідемічний захід в колективі чи сім’ї.
На період бактеріовиділення необхідно припинити контактувати з хворим, тобто він має знаходитися на лікуванні в стаціонарі.
Дорослі, які знаходяться в контакті з хворим, повинні щорічно обстежуватися флюрографічно, а діти та підлітки - за допомогою туберкулінової проби. На весь час перебування хворого на туберкульоз в лікарні, квартирі чи санаторії необхідно проводити поточну дезінфекцію.

Пам`ятайте – вчасне звернення до лікаря та щорічне проходження флюорографії вбереже Вас від захворювання на туберкульоз!Туберкульоз – виліковне захворювання, тому не займайтеся самолікуванням, а чітко виконуйте призначення лікаря!