Грип птиці – ще одне захворювання, яке вимагає уваги, адже епізоотична ситуація в країні щодо нього наразі суттєво погіршується. Так, у грудні минулого року було зареєстровано 8 випадків захворювання у трьох областях України: 5 випадків – у Миколаївській області, 2 випадки – у Київській та 1 випадок – у Херсонській. З початку 2021 року захворювання реєструвалось у Миколаївській, Київській, Вінницькій, Одеській областях.
Враховуючи, що грип птиці має як значні економічні наслідки (велика смертність птахів та винищення поголів’я птиці в осередку захворювання), так і соціальні (на «пташиний грип» можуть хворіти люди), Світловодське міське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області вважає за необхідне посилити увагу суб’єктів господарювання та власників приватних господарств, які утримують живу птицю або займають обігом живих тварин, у відношенні цього захворювання.
Грип птиці (класична чума птахів) — гостре висококонтагіозне вірусне захворювання сільськогосподарської, синантропної та дикої птиці, що призводить до великої загибелі птиці. Найчастіше збудником захворювання є вірус грипу типу А підтипу Н5 чи Н7.
Пташиний грип як вірусна інфекція виникає природним чином серед диких, перш за все, водоплавних птахів. Сприйнятливі кури і качки будь-якого віку, а також 15 інших видів птахів, у тому числі індики, страуси, цесарки, перепели, буревісники, фазани, горобці, лебеді, чайки. Поширенню хвороби сприяють синантропні й дикі птахи, гризуни, комахи, транспортні засоби, та недотримання правил утримання птиці.
Основним шляхом передачі збудника є повітряно - крапельний. Зараження відбувається через прямий контакт у забруднених виділеннями хворої птиці приміщеннях, через підстилку, гнізда, вигули, при контакті із контамінованими предметами догляду, а також трупами, тушками забитої птиці, незнешкодженими відходами забою, яйцями, пухом та пір’ям хворої птиці. Можливе зараження через повітря.
Інкубаційний період захворювання складає 1–4 дня. Захворювання може протікати як безсимптомно або в легкій формі, так і у гострій формі. Є випадки блискавичного перебігу інфекції, коли птах гине без симптомів.
Гостра форма грипу супроводжується наступними ознаками: пригніченням, сонливістю, зниженням апетиту, кашлем, хрипами, чханням, рясною сльозотечею, діареєю, тремором, порушенням координації рухів, ціанозом непокритих пір'ям ділянок шкіри (особливо гребінця і сережок), набряком голови, скуйовдженим пір'яним покривом, зниженням несучості і якості шкаралупи яєць. Смерть наступає протягом 1–2 діб після появів перших симптомів. Падіж птиці може досягати 80–100%.
Стійкість вірусу грипу до впливу різних факторів залежить від серотипу. Грип птиці здатний тривалий час зберігатися у фекаліях і тушках птиці, особливо за низької температури: при 4 °С кілька тижнів, а при -60 °С зберігає активність протягом декількох років. Залежно від субстрату, в якому знаходиться вірус, він інактивується при температурі 56 °С за 1–3 год., при 60 °С за 10–30 хв., при 70 °С за 2–5 хв. На інфікованому пір'ї збудник грипу не втрачає патогенності протягом 18-20 діб.
Вірус надійно знешкоджує 2%-й їдкий натр, 3%-й розчин хлорного вапна, 5%-й креолін, 5%-й фенол, 2%-й формальдегід, 2%-на азотна кислота, 2%-й ефір, 2%-й хлороформ протягом 10–30 хв. Пряме сонячне проміння знезаражує вірус за 50–55 год, температура 55–60 °С – за 30–50 хв, а 65–70 °С – за 5–2 хв.
Враховуючи вищевикладене, аби уникнути захворювання птиці на високопатогенний грип, власникам необхідно дотримуватись таких профілактичних заходів:
- здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі лише за наявності ветеринарних супровідних документів;
- інформувати територіальний підрозділ ветеринарної медицини Держпродспоживслужби про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів, а також повідомляти про випадки захворювання та загибелі птахопоголів’я;
- на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду та проведення необхідних ветеринарно-профілактичних обробок;
- утримувати різні види птиці окремо один вид від одного та від інших тварин;
- не допускати сторонніх осіб у місця утримання домашньої птиці;
- зберігати корми для годівлі птиці в недоступних для дикої та синантропної птиці місцях;
- за необхідності проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;
- здійснювати ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і територій де утримується птиця;
- проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
- дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (використовувати змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати птицю в рукавичках і т.д.).
У разі появи ознак захворювання чи невластивої поведінки птиці, випадків її масової загибелі, необхідно терміново сповістити Світловодську міську державну лікарню ветеринарної медицини за тел. 2-02-59.
- купувати та/або продавати птицю лише в місцях санкціонованої торгівлі та лише за наявності ветеринарних супровідних документів;
- утримувати різні види птиці окремо, та окремо від інших тварин, не допускати сторонніх осіб до місць утримання домашньої птиці;
- зберігати корми для годівлі птиці у недоступних для дикої та синантропної птиці місцях, за необхідності проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;
- здійснювати ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і територій, де утримується птиця, проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
- дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (використовувати змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати птицю в рукавичках і т.д.).
Також нагадаємо про необхідність інформування територіального підрозділу ветеринарної медицини Держпродспоживслужби (Світловодська міська державна лікарня ветеринарної медицини, тел. 2-02-59) про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів, особливо - у разі появи ознак захворювання чи невластивої поведінки птиці, випадків її масової загибелі; на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду та проведення необхідних ветеринарно-профілактичних обробок.