Новини
Світловодська

Переваги укладення колективного договору

Останні зміни в законодавстві про оплату праці примусили багато керівників підприємств замислитись про питання  укладання колективного договору,  якому раніше  не придавали особливого значення.

Наголошуємо, що колективний договір  повинен бути на усіх підприємствах без винятку. На користь цього говорить ст.1 Закону України «Про колективні договори і угоди» та ч.7 ст.65 Господарського кодексу України.

Цитуємо: «На всіх підприємствах, які використовують найману працю, між власником або уповноваженим ним органом і трудовим колективом або уповноваженим ним органом повинен укладатися колективний договір, яким регулюються виробничі, трудові та соціальні відносини трудового колективу з адміністрацією підприємства. Вимоги до змісту і порядок укладення колективних договорів визначаються законодавством про колективні договори».

Багато роботодавців ставляться до цього документу досить несерйозно і укладають його з такою мотивацією: аби було, але це є досить важливим документом як для роботодавця так і для рядового працівника.

Чому він вигідний роботодавцю?

По-перше в колективному договорі можна зобов’язати працівників виконувати всі вимоги з охорони праці, підтримання дисципліни, встановити умови  преміювання . Він поширюється на всіх працівників, як тих хто буде не проти його прийняття, так і тих хто незадоволений.

Це передбачено ст. 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» і підкріплено ст.18 Кодексу законів про працю України. З моменту його прийняття він набуває статусу нормативно-правого акту на підприємстві. Треба пам’ятати, що з текстом колективного договору  під підпис треба ознайомити кожного новоприйнятого працівника.

По-друге колективний договір — це ваша страховка від претензій контролюючих органів, які перевіряють дотримання законодавства про працю, охорону праці  та від органів ДФС, Держаудитслужби України, які перевіряють правомірність нарахування виплат. Крім того в колективному договорі  можна закріпити міжпосадові співвідношення в оплаті праці, соціально-побутові пільги (наприклад, дитяче оздоровлення або придбання для дітей працівників новорічних подарунків).

По-третє, у разі виникнення трудових спорів належно укладений колективний договір може стати для вас головним аргументом в таких суперечках, звісно, якщо те що в ньому написано не суперечить законодавству.

Які нюанси потрібно врахувати перед укладанням колективного договору?

Перед укладанням колективного договору повинні пройти перемовини між керівництвом (власником) підприємства та його працівниками. Перед тим як здійснювати цю процедуру керівник підприємства повинен заглянути в Статут і переконатися в тому, що він має право підписувати такі документи. Також бажано отримати згоду власника або від зборів власників підприємства згоди на укладання колективного договору,  адже він може потягнути за собою додаткові витрати і зменшити розмір прибутку.

Трудовий колектив може представляти або профспілка, або обраний представник(и) трудового колективу. Водночас за ст.4 Закону «Про колективні договори і угоди»  такі представники мають бути наділені відповідними повноваженнями, на таке, зазвичай, вказують у протоколі загальних зборів трудового колективу.

Процедура проведення колдоговірних перемовин розписана в ст.9-13 Закону.

Чинним законодавством України передбачено відповідальність у вигляді штрафу та дисциплінарну відповідальність за ухилення від участі в переговорах по укладенню, зміні або доповненню колективного договору, за порушення і невиконання колективного договору, за ненадання інформації, необхідної для колективних переговорів і здійснення контролю.

Порядок і строки накладення штрафів регламентуються Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Справи з цих питань розглядаються судом за поданням однієї із сторін колективного договору, відповідних комісій або з ініціативи прокурора.

Повідомна реєстрація колективних договорів проводиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №115 від 13.02.2013 року «Про порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів». Колективний договір подається на реєстрацію сторонами, які його підписали, у трьох примірниках (перший, другий і копія). Разом із договором на повідомну реєстрацію подаються також усі додатки до нього. Зміни і доповнення у колективний договір також підлягають повідомній реєстрації.

Реєстрація колективних договорів, надання методичної і консультативної допомоги здійснюється в управлінні соціального захисту населення Світловодської міської ради  за адресою: м. Світловодськ , вул. Г України, 4, каб.10 (перший поверх).

Начальник управління соціального захисту населення І.Котенко