Новини
Світловодська

Підступна хвороба меланома

Меланома одне з найбільш небезпечних онкологічних захворювань. Захворюваність меланомою шкіри зростає в усьому світі. Кожного року лікарі діагностують у світі близько 200 тис. нових випадків меланоми. Ця підступна хвороба стрімко поширюється і щорічно забирає до 65 тис. життів. Жертвами стають люди різного віку, але останнім часом – це часто молодь 20-30 років. Уже багато років меланома шкіри відноситься до групи пухлин з максимальним зростанням захворюваності. Захворюваність меланомою становить близько 8 випадків на 100 тисяч населення серед чоловіків і близько 12 випадків на 100 тисяч населення серед жінок. У структурі смертності від онкологічних захворювань серед жінок меланома займає друге місце, серед чоловіків – шосте. Практика свідчить про те, що жителі нашої країни дуже мало поінформовані про причини і перші ознаки захворювання, а також про можливість його профілактики.

Меланома одне з найбільш небезпечних онкологічних захворювань. Захворюваність меланомою шкіри зростає в усьому світі. Кожного року  лікарі діагностують близько 200 тис. нових випадків меланоми, з них до 65 тис. випадків закінчується летально. Жертвами стають люди різного віку, але останнім часом - це молодь 20-30 років. Станом на 01.04.2020 року на обліку з діагнозом «меланома» перебуває 51 особа (на 01.04.2019 року – 45). За минулий рік вперше виявлено 5 випадків меланоми (2018 рік – 1).

Злоякісні пухлини шкіри з поміж усіх злоякісних новоутворень посідають третє місце після раку шлунку і легень.

Злоякісна меланома  виникає з меланоцитів – клітин, що  виробляють пігмент меланін.

Спричинити виникнення новоутворень можуть вроджені і набуті пігментні плями – невуси.

Основними факторами, що сприяють розвитку меланоми, є  сонячна радіація, солярії, іонізуюче опромінення, хронічне подразнення, опіки (особливо сонячні), обмороження, хімічні, температурні, механічні травми невусів, неякісні косметичні процедури.

Сприяти активації переродження може статеве дозрівання, вагітність, клімакс, похилий вік – все це відноситься до критичних періодів. Найчастіше меланома зустрічається на шкірі голови, шиї, грудей, кінцівок.

Головними ознаками меланоми є прискорений ріст родимки – більше 6-7 мм в діаметрі, асиметричність, нерівність країв, неоднаковий колір ( від коричневого, сірого, рожевого, червоного, блакитного до чорного кольорів), поява зони запалення по краях, кровоточивість та свербіж новоутворення, відсутність волосся.

Меланома має гірший прогноз у блондинів, рудоволосих, зі світлими очима, у осіб з множинними родимками (більше 50-ти), великою кількістю веснянок. Набагато рідше меланома зустрічається у темношкірого населення.

Діагностика меланоми проводиться  за допомогою дерматоскопії – епілюмінісцентного мікроскопу, який робить прозорим роговий шар епідермісу шкіри, хоча остаточний діагноз встановлюється лише після видалення невуса (пухлини), за допомогою гістологічного обстеження.

Профілактика: необхідно обмежити перебування під сонячними променями в обідні часи (з 11.00 до 16.00 год.), прикривати ділянки шкіри від прямих сонячних  променів, використовувати сонцезахисні креми з фактором захисту не менше 15, регулярно оглядати свою шкіру або звертатись за консультацією до лікарів-дерматологів та лікарів-онкологів.

Крім меланоми, існують інші різновиди раку шкіри, які є менш агресивними – плоскоклітинний рак або базаліома, що може проявлятися у вигляді тріщини або виразки, яка довго не загоюється.

Лікування: хірургічне, комбіноване з радіо- і хіміотерапією.

Слід пам’ятати, що  при появі метастазів, шанси хворого на одужання знижуються.

Лікар-дерматовенеролог КНП «Світловодська ЦРЛ» СМР Наталія Біляєва