Світловодська

Світловодськ туристичний

СВІТЛОВОДСЬК ТУРИСТИЧНИЙ

   Світловодськ  -  місто обласного  підпорядкування,  адміністративний  і  промисловий   центр.

   Місто розташоване в північно-східній частині Кіровоградської області на  Кременчуцькому водосховищі на відстані 320 км від Києва.  Населення – 48 тис. жителів.

   Транспортна  система  міста є  достатньо  розвиненою. Зовнішні  зв’язки здійснюються  автомобільним, залізничним та річковим транспортом. Територію міста перетинає залізнична лінія Олександрія-Полтава.    Через Світловодськ проходять дві автодороги державного значення.

   У місті бере початок водовід «Дніпро – Кіровоград», який забезпечує водою, окрім Світловодська, ще й міста обласного підпорядкування: Олександрію, Знам’янку, Кіровоград. 

Історична довідка                     

     Минуло майже 65 років відтоді, як на берег Дніпра прийшли перші гідробудівельники.  За цей час невпізнанно змінився наш край. Там, де колись стояло давнє козацьке село Табурище, протилежні береги річки з’єднала гребля Кременчуцької гідроелектростанції, а поряд з нею на місці села Табурище виросло мальовниче місто Світловодськ. Назва його пішла від слів «світло» і «вода».

  Історія Світловодська – це історія і Крилова, і колишнього районного центру Новогеоргіївська, і того ж самого села Табурища, на території якого воно виросло.

      На території сучасного Світловодська і його околиць залишили свій слід скіфи і сармати, кіммерійці, представники інших кочових племен. У 70-80 рр. минулого століття на вершині Табурищанського мису виявлено і досліджено великий скіфський некрополь – унікальний безкурганний могильник, де археологічними експедиціями під керівництвом Н.М. Бокій та І.А. Козир впродовж кількох років розкопано і обстежено близько 200 поховань. На сьогоднішній день Скіфський могильник є пам’яткою археології  місцевого значення, що охороняється державою.

          Перша писемна згадка про наш край датується ХІІ століттям («Київський літопис»). 

         Як місто Крилов започатковане в червні 1615 року, коли польський король на прохання старости Чигиринського Яна Даниловича дарував місту  Магдебургське  право.

         За Дмитра Вишневецького (1550-1563) Крилов був останнім із пунктів, де збиралися козацькі полки для походів на турків і татар.

    1647 роком датується перебування в Криловській фортеці в ув’язненні Богдана Хмельницького.                                                        

       У 1821 році заштатне місто Крилов було віднесено до Орденського кірасирського полку, з яким була пов’язана доля майбутнього російського поета-лірика  Афанасія Фета. У його спогадах є опис міста.

       1822 року місто перейменоване у Новогеоргіївськ.

              Місто здобуло славу завдяки ремісникам: у ті часи тут були розвинуті швацьке, кожушане, столярне, бондарне, екіпажні ремесла. Край був відомий покладами граніту і гончарних глин. За даними 1910 року Новогеоргіївськ стояв попереду  всіх міст Херсонської губернії за кількістю ярмарків і торжків. Повітовий, окружний та районний статус Новогеоргіївська об’єктивно сприяли розвитку його як міста.

    Після прибуття сюди гідробудівників край невпізнанно змінився. Іншими стали і назви поселення: у 1955 році це було селище Хрущов, у 1961 році – місто Хрущов, у 1962 році – Кремгес. З 1969 року місто має теперішню назву.   

Світловодськ - місто-сад

       Світловодськ по праву називають містом-садом, містом, що виросло у парках і скверах. Зелені насадження оточують його практично з усіх сторін, входять у житлові квартали. Кожна вулиця має свою зелену окрасу, свій неповторний вигляд. Центральна вулиця обсаджена пірамідальними тополями, на вулиці Шевченка ростуть липи, на вулиці Гагаріна – каштани. У місті декілька парків і   скверів, мальовничий вигляд має набережна, що    пролягає вздовж берегів Кременчуцького водосховища і разом з прибережною зеленою зоною охоплює місто зі сходу і півночі.

           Окрім цього, у самому центрі міста майже на 100-гектарній території розкинувся лісовий масив з насаджень сосни звичайної, акації білої, клену  та інших порід дерев.

Нині тут облаштований парк культури і відпочинку ім. Тараса Григоровича Шевченка.

            Цікавою є історія цього лісового масиву. Він був створений жителями села Табурища ще в довоєнні і перші повоєнні роки з тим, щоб захистити село від піщаних наносів і суховіїв і звався урочищем «Акація».

            Коли будувалося місто Світловодськ, проектувальники наполягали на тому, щоб східну частину населеного пункту спорудити на місці урочища, оскільки значно зекономилися б кошти на комунікації, а саме поселення було б більш компактним. Нелегко було  тодішнім представникам влади відстояти лісовий масив, але їхні зусилля виявилися немарними: сьогодні парк – зелена візитівка міста-красеня, об’єкт, що в будь-яку пору року приваблює туристів. Тут створено всі умови для змістовного відпочинку: є літній концертний зал на 2 тис. місць, спортивні майданчики, різноманітні атракціони для дітей та дорослих.

На території парку, біля центрального входу, встановлено пам’ятник генію українського народу Тарасу Григоровичу Шевченку, висічений із червоного граніту. 

 

    Світловодськ вражає гостей своїм природним ландшафтом, де високі кручі змінюються розлогими низовинами, золотистими пляжами.

      Навкруги все втішає око: і сині далі моря, і міські вулиці з розкішними фруктовими та декоративними деревами.

 Бази відпочинку, туристичні бази

База відпочинку «Хвиля» - це сучасний заміський комплекс, розташований  в екологічно чистій зоні – сосновому лісі на березі Цибульниківської затоки Дніпра.

     До послуг  відпочиваючих – спортивні майданчики, катання на велосипедах по мальовничих околицях, риболовля, катання на човнах  та катамаранах, екскурсії в приватний зоопарк у селі Озера та інші розваги.

       У готелі, що працює цілорічно, гостям пропонуються комфортні і недорогі  номери різних категорій.  В кафе можна замовити як смачні страви європейської та української кухні,  так і комплексне харчування: сніданок, обід, вечерю.

        Відпочинок на турбазі  «Хвиля»  подарує відпочивальникам незабутні враження та бажання знову повернутися у цей мальовничий куточок природи.

На березі старого русла Дніпра, в оточенні могутніх  дубів, розташувались затишні  будиночки турбази  „Купава”.

Тут знайдуть собі заняття за смаком і уподобаннями і досвідчені туристи, і новачки: водні походи на туристичних байдарках, віндсерфінг, катання на водних велосипедах і каное. Досвідчений інструктор проведе групу по  найцікавіших лабіринтах каналів та озер заповідної природи національного заповідника «Білецьківські плавні» з унікальним рослинним та тваринним світом.

         На турбазі є спортивні майданчики  для гри у футбол, баскетбол, волейбол, настільний теніс. Дітей порадує ігровий майданчик з гойдалками та чудовий піщаний пляж.

             У романтиків є можливість здійснити прогулянку на справжній крейсерській  яхті по просторах Кременчуцького водосховища з відвіданням безлюдних островів та ландшафтного заповідника «Гора Пивиха» з її неповторними пейзажами, блакитними глинами та  «співаючими» пісками.

         В одному з мальовничих  куточків на березі річки Дніпра, в районі Лісозаводу   розташована   туристична   база   «У Жанни». 

На території турбази знаходиться  16  будиночків,  в  кожному  з яких  може  поселитись  від  5 до   10 осіб.

  

До послуг відпочиваючих є  лазня, літній душ, басейн для дітей, дитячий майданчик автостоянка біля кожного будиночка, а також  кухня для самостійного приготування їжі.

       

 

 

На   туристичній базі «У Жанни» створено всі  умови для комфортного відпочинку та  оздоровлення. 

 

 

 

 

       Якщо Ви втомилися від спеки і прагнете охолодитися у живильній Дніпровській воді, не виїжджаючи за межі міста, -  база відпочинку ТДВ «Об’єднання  Дніпроенергобудпром», що розташована в екологічно чистій мальовничій Цибульниківській затоці,  запрошує Вас з Вашими дітьми, родинами друзями для відпочинку в будь-який день і час.

             Це компактна, затишна територія, що потопає у квітах та зелені дерев.

Чепурні, ошатні цегляні будиночки вишикувались в затінку дерев, за декілька метрів від води та у сосновому бору. У кожному може  поселитися від 6 до 15 осіб, а всього – 55.

Біля кожного будиночка є столик і лавочки, біля одного – альтанка.

      Обстановка сприяє активному відпочинку: біля самого берега можна пограти у волейбол, є майданчик для гри у великий теніс та футбол.

Неподалік від піщаного пляжу - причал і елінг. До послуг любителів  водних розваг - човни на веслах, водні велосипеди та лижі, «банани» і «шайби».

             Сьогодні база відпочинку пропонує:

  • Відпочинок як  на 1 день, так і  з ночівлею.
  • До Ваших послуг прокат водного велосипеду, човна, спортінвентарю .
  • Тут Ви можете провести семінар, справити незабутнє весілля.  

Нестандартна мандрівка:

 прогулянка під вітрилами  Кременчуцьким водосховищем 

Цікавою та пізнавальною буде для туристів прогулянка на яхті по Кременчуцькому водосховищу з відвіданням гори Пивихи та острова Змитниця, які мають особливу історичну цінність серед низки островів  водосховища.

           Гора Пивиха (або як її ще називають – Градизька) височить над рівнем моря на 169 метрів, це рідкість для лівого рівнинного берега.

           Тривалий час цей край належав Києво-Пустинно-Миколаївському монастирю, що виник ще у ХІІ ст. Однак аж до визвольної війни під проводом Б. Хмельницького селитись тут було небезпечно через постійну  загрозу турецьких та татарських набігів. До цього часу на горі збереглися рештки кладки монастиря.

            Пивиху називають ще «Співаючою горою». Поєднання своєрідної геологічної будови гори та відповідних природних умов створює незвичні звуки, що нагадують спів.

             Якщо історія гори Пивихи сягає ХІІ ст., то острів Змитниця відображає події Другої Світової війни. З метою увічнення пам’яті про героїзм та мужність солдат та офіцерів Червоної армії, які загинули на території острова в ході запеклих боїв з німецько-фашистськми загарбниками у жовтні 1943 року, у 1969 році було встановлено Обеліск.   

        Влітку острів  напрочуд зелений, там багата рослинність, гніздяться дикі птиці. Ще й сьогодні на острові можна знайти рештки зброї, що свідчить про кровопролитні бої за цей невеличкий клаптик землі. Хвилина мовчання, якою туристи пом’януть загиблих воїнів, буде даниною пам’яті їм. А сама прогулянка Кременчуцьким водосховищем залишить у кожного яскраві враження.

Для створення найкращих  комфортних умов відпочинку  туристам пропонується інформація

про кращі готелі та ресторани міста:         

          На   західній   околиці міста  в зеленій зоні,      на узліссі, розташований готельний  комплекс «Тропікана». Працює цілий рік. До послуг відпочиваючих – 8 затишних готельних номерів з сучасним дизайном, з яких 6 -  класу «Люкс»  та  2  двомісні,  сауна   з кімнатами  відпочинку, автостоянка. 

        

         Приємно провести  час можна у ресторані, де скуштувати фірмових страв національної та іноземних  кухонь.

           В ресторані є танцювальний майданчик, звучить жива музика, працює дискотека.

        Чисте повітря та незабутній колорит навколишньої природи назавжди залишать приємні спогади.

Ресторан «ОКОЛИЦЯ»

знаходиться на околиці міста, в Приморському мікрорайоні.

         Гості будуть приємно вражені вишуканими українськими стравами, що для них з любов’ю приготує висококваліфікований шеф-кухар.

          Відвідавши ресторан, відвідувачі зануряться в атмосферу музею українського мистецтва, в інтер’єрі якого відчувається  побут заможного хутора.

         Ресторан    «Околиця»   є   культурно-розважальним   комплексом, на базі якого є власний готель VIP-класу.

         Комбінування темного натурального дерева, солом’яної стріхи, білосніжних українських скатертин-вишиванок та вишуканого дорогого посуду заворожує і налаштовує на комфортний відпочинок.

      Ресторан «Околиця» -  це:

  • Український колорит і вишуканість стилю та дизайну;
  • Готельні номери з усіма сучасними зручностями;
  • Кухня у кращих кулінарних  традиціях нашої країни;
  • Гостинність та доброзичливість  до  кожного відвідувача;
  • Три більярдні зали;
  • Жива музика, танцювальний майданчик, дискотека;
  • Організація банкетів та корпоративних вечірок.

        На мальовничому березі Дніпра, в районі селища Власівка знаходиться заклад  класу  люкс -  готельно - ресторанний комплекс «Балу», що  включає:

  • Ресторан європейської, української та кавказької кухні з живою музикою та караоке. Досвідчений шеф-кухар з досвідом роботи в ресторанах Росії, Кавказу та міста Києва готує широкий асортимент страв із м’яса, риби та овочів з запашними і духмяними спеціями і маринадами.

  • Готель «Балу»   пропонує  17  номері в з  різноманітним дизайном інтер’єру та чудовим краєвидом на річку або озеро: розкішний номер «люкс», ексклюзивний номер, комфортні  двомісні   номери,    номер  для молодят. 

        До послуг відпочиваючих - більярдний зал, сауна, критий басейн, тенісний корт.

        Для любителів рибалки є озеро, наповнене різноманітною рибою, яку можна виловити та самим приготувати.  В центрі озера – банкетний павільйон з танцювальним майданчиком.

         Високий рівень сервісного обслуговування, належні умови перебування, мальовнича природа забезпечують  відвідувачам комфортний  відпочинок.

Кафе-бар  «Камелот»

знаходиться в центрі міста, біля автостанції. Поряд – набережна Кременчуцького водосховища. 

      Заклад, розрахований на 45 посадкових місць + літній майданчик, має незвичайний інтер’єр приміщень, що нагадує аскетичне оздоблення залів старовинного замку.

До послуг відвідувачів як головний зал з баром, так і  затишні кабінки, розраховані на 6 осіб.

Асортимент продукції – різноманітний. Пропонуються  фірмові страви як національної, так і іноземних кухонь, а також комплексні обіди.

        Відвідувачі ресторану «Вулик» відразу поринуть  в атмосферу  старовинної української хати. Неповторний самобутній колорит відчувається і в оформленні інтер’єру, і в презентації страв.

        Досвідчені кухарі готують смачні українські страви лише з натуральних продуктів.

        Заклад розрахований на 50 посадкових місць.  До послуг відвідувачів 2 зали, в яких можна не лише смачно пообідати, а й відзначити урочисті події.

         Готельно-ресторанний комплекс «Мастер» знаходиться на лівому березі Дніпра, в смт Власівка, на відстані 8 км від Світловодська. До послуг туристів – готель на 22 комфортабельних номери, затишний ресторан з банкетним залом та літнім майданчиком, а також клуб, більярдна, тренажерний зал, салон краси, фітнес-зал та крита паркова для автомобілів.

 В ГРК «Мастер» регулярно проводяться клубні вечірки, феєричні шоу-програми за участю українських зірок та кращих ді-джеїв.

            В ресторані можна замовити будь-які страви української та європейської кухні, а також комплексні обіди та вечерю.

              ГРК «Мастер» запрошує на відпочинок  круглий рік.

             Любителям  відпочинку з комфортом  пропонується  міні-готель «PARADISE», що розташований в самому центрі міста.

Поруч знаходиться центральна міська площа, Палац культури, спорткомплекс з басейном, визначні пам’ятки історії.   

  Міні-готель "Paradise" зачаровує вишуканим стилем дизайну. До послуг відпочиваючих - затишні  комфортабельні  одно-  і двокімнатні номери  європейського  класу з усіма зручностями: телебаченням, швидкісним  Wi-Fi Интернет, кондиціонерами, міні-барами, санвузлами.

З вікон готелю відкривається мальовничий краєвид на Кременчуцьке водосховище.  

Культурно-дозвіллєві заклади міста Світловодська

            Усі загальноміські заходи та урочистості проходять у міському Палаці культури,    будівля якого є пам’яткою архітектури місцевого значення.

       Сьогодні у Палаці культури працюють 18 гуртків і колективів, в яких  займаються близько 650 чол.

      Широко відомі у місті та за його межами:

  • народний вокальний ансамбль „Сударушка” ;         
  • народний ансамбль танцю „Вогник”;
  • народний жіночий вокальний      ансамбль „Голубка”;
  • вокально-інструментальний ансамбль „Явір”;
  • зразковий хореографічний колектив «Веселка»;
  • хореографічний колектив «Тандем»;
  • студія спортивного танцю „Алегро” ;
  • школа танцю Лариси Москаленко;
  • народний самодіяльний театр ;
  • народний самодіяльний  ляльковий театр «Дивосвіт»;

       Вони є окрасою кожного святкового заходу, гордістю мистецького світу міста, учасниками та переможцями обласних, Всеукраїнських фестивалів та конкурсів. 

         Щороку, завдяки працівникам Палацу культури та   учасникам    художньої самодіяльності,  в місті відбуваються близько 200 заходів, мета яких – розвиток  культури та забезпечення змістовного дозвілля населення. Сім художніх колективів носять почесне звання «народний аматорський колектив».  Вони є основою концертної діяльності, масової роботи, учасниками обласних фестивалів та конкурсів.

           У міському спортивному комплексі ім. А.Тузовського   є усі   можливості для занять різними видами спорту: міні-футболом, волейболом, гандболом, баскетболом, тенісом, шейпінгом, важкою атлетикою тощо; працює басейн.

         Ознайомитись з історією нашого краю можна у  міському краєзнавчому музеї,  розташованому в привабливій зеленій зоні, в приміщенні будинку, у якому колись проживав Герой Соціалістичної Праці, першобудівник міста М.Д. Карпов. На сьогоднішній день будинок є пам’яткою історії місцевого значення. На подвір'ї багато квітів, плодових дерев. У його фондах налічується майже 4,5 тис. предметів, що відображають історію краю.

    Одним із попередників Світловодська є місто Крилів (з 1822 р. - Новогеоргіївськ), який потрапив у зону затоплення Кременчуцької ГЕС. В експозиції -    фотографії втраченого міста, копії архівних документів.

    Палеонтологічну експозицію представлено кістками мамонта, оленя, тура. Є тут і знахідки з безкурганного могильника скіфів.  

     Екскурсанти отримають інформацію про козацьку минувшину краю, зокрема, про Куруківську битву 1625 р., яка розпочалася в с. Табурище.  

     У музеї оформлено постійно діючу експозицію, присвячену Другій Світовій війні,   яка   доповнена   експонатами,   знайденими   на   місці   боїв за визволення краю у 1943 році (сьогодні це острів Змитниця  в Кременчуцькому водосховищі).  Відвідувачі можуть почути звучання патефона, грамофона, репродуктора періоду війни. Відліковує  час годинник,  що колись висів на центральній площі міста Кремгеса (попередня назва Світловодська).

           Один із залів присвячений будівництву міста - тут розміщено макет села Табурища    1954 року, світлини, що відображають історичні віхи будівництва ГЕС і міста.

       Серед найбільш привабливих    для відвідувачів предметів - ткацький верстат, речі, якими користувалися в давнину, автопортрет художника О.Фойницького, картина П.Кодьєва «Босоноге дитинство», картина  А.Горбенка  «Моя  Кіровоградщина».

          У музеї є унікальні експонати, які подарував рідному місту льотчик-космонавт Юрій Маленченко: тренувальний костюм, космічна їжа.    

        Увагу відвідувачів привертають фотографії видатних людей, які були гостями міста   -   М. Хрущова, П.Тичини, О. Корнійчука, В. Василевської, Хо Ши Міна та інших.

     При музеї діє об'єднання майстрів декоративно-вжиткового мистецтва, які час від часу проводять виставки своїх робіт.

       На території міста  знаходиться 12  пам’яток історії місцевого значення. Більшість з них пов’язана з подіями Другої Світової  війни. Це і пам’ятник на честь 20-річчя Перемоги над фашистською Німеччиною, і пам’ятник радянським воїнам, які загинули при форсуванні Дніпра (Вічний вогонь); пам’ятний знак на честь членів підпільної групи  та  пам’ятний знак воїнам-землякам,  літак МІГ-19 та ін.

Відпочиваючим пропонуються міські туристичні маршрути, розроблені управлінням культури і туризму спільно з міським краєзнавчим музеєм:

  • «Мандрівка під вітрилами»
  • «Кременчуцька ГЕС:  від початку  будівництва – до наших днів»
  • «Подорож вулицями втраченого міста»
  • «Згадаймо героїв славетні імена». 

Вода, зелені насадження, помірний клімат, велика кількість сонячних днів приваблюють у місто, на мальовничі береги Дніпра, тисячі  туристів і відпочиваючих

 ПЕРЕЛІК ТУРИСТИЧНИХ МАРШРУТІВ СВІТЛОВОДСЬКА

МЕМОРАНДУМ 2019

ЗАВАНТАЖИТИ ТУРИСТИЧНИЙ ПАСПОРТ СВІТЛОВОДСЬКА

 ТУРИСТИЧНИЙ ПАСПОРТ СВІТЛОВОДСЬКА